Guantanamo Nerede?, Düşünce, Misafir Köşesi

Guantanamo Nerede? yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Guantanamo Nerede?

07.02.2014 09:18 - Misafir Köşesi
Guantanamo Nerede?

Ersin Kendir, kitaphaber okurları için yazdı.

Bu kitap hayatınız boyunca yaptıklarınızı tekrar gözden geçirmenize, dua etmenize, şükretmenize ve zalimleri içten bir şekilde lanetlemenize sebep olabilir!

Kitabın adını Adem Özköse'nin Ümmet Coğrafyası kitabında gördüm, Habbab Akdeniz ile kısa söyleşisi vardı. Yazarın, Pakistan'da yaşadığı 6 aylık esaret kısaca özetlenmişti, satırlar arasında bunu kitaplaştırdığını gördüm dikkatimi çekti okumalıyım dedim ve aldım.

Yazar, doğu düşüncesi ve Muhammed İkbal'in, Pakistan üzerindeki etkileriüzerine bir kitap araştırması yapmak üzere gittiği Pakistan'da İran sınırına yakın Taftan kasabası yakınlarında Pakistan askeri istihbaratı ISI tarafından el kaide üyesi suçlamasıyla tutuklanarak 173 gün Pakistan askeri istihbaratına bağlı Rewal Pindi hapishanesinde kalır. 6 ay sonra suçsuz olduğu anlaşılan yazar serbest bırakılarak Türkiye'ye döner ve hapis arkadaşlarına bir vefa borcu olarak esirlerin sesini duyurabilmek adına bu kitabını kaleme alır.

Bu kitabı okuyunca kardeş ülke Pakistan derken 'kardeş' kelimesini düşünmeye başladım. Zira son zamanlarda komşularla aramız bozuldu teraneleri üreten siyasiler, gerçeği bilmeyen yâda bilmek istemeyen insanları kandırabiliyordu. Müslüman ülke; Libya, Suriye, İran, Suudi Arabistan gibi kardeş ülke Pakistan da bu örneğe uyan ülkelerdendi. Bilindiği gibi Müslümanların yaşadığı ülkelerde ABD gibi dış güçler yanlısı yöneticiler bulunmaktadır. Onların çıkarlarına dokunduğunuzda ülkeler arası sorun yaşanır ve zaten iyi olmayan aramız açılır. Meğerki hiç dostumuz yokmuş diye hayıflanırız. Satırlarda gördüğüm, ABD müttefiki Pakistan istihbaratının, Pakistan hapishanelerinde Müslümanlara yaptığı işkenceleri resmeden bir kitap, öz kaynaktan aktarılmış bir belge. Okurken kendinizi küf kokulu, işkence dolu Pakistan zindanlarında masum bir Müslüman olarak bulabilirsiniz. Bazen o dört duvar arasında üşür, bazen timsaha yem olan kadın çığlıkları ile irkilir, bazen gözlerinizdeki yaşlar kendini boşluğa bırakırcasına doluşurlar kirpiklerinize. Dışarıdan lüks bir villa fakat içerisi yeraltında devasa bir işkence hane. Bir gardiyan, tutuklunun okuduğu Kur'an'ı tekmelemekten çekinmeyecek kadar zalimleşirken kişisel işleri için tekmelediği mahkûmlardan gelip dua isteme yüzsüzlüğünü göstermeleri. Tekme attıkları kitabın Rabbin'e dua edecek aracılar arayan müşrikler...

İnsanın suçlu olduğunda başına gelecekleri kabul edip eyvallah demesi daha kolay olur. Fakat hem suçsuz yere, hem de din kardeşin(!) bildiklerin tarafından hakaret ve işkencelere maruz kalması herhalde en büyük işkence. Şuan ülke olarak dost modern bir darbe dönemindeyiz, bu bağlamda iç muhasebe yapıldığında nasıl bir felaketlere kapı aralanabileceği gözler önüne serilmektedir. Pakistan'daki işkenceci yerli işbirlikçilerin dayanağı şii-sünni ihtilafından yani şii'liği vicdanları adına kılıf olarak kullanmaktan kaynaklandığı görülmektedir.

Yazar da bu düşüncelerle Pakistan'ın öteki yüzünden habersiz kardeşlerinin yanına yolculuk yapıp, onlarla birlikte yaşayıp gördüklerini satırlara aktarmak ümidiyle yollara düşer. İlk önce kısa İran gözlemlerini anlatır. Taksiciye vize işlemleri için biraz para kaptırsa da Pakistan sınırından girdiğinde başına geleceklerden habersiz mutluluktan uçar adeta. Sonrasında vahim işkence günlerine adım-adım ilerler.

Yazar, hücredeyken tanışabildiği diğer tutsaklar hakkında öğrendiği bilgileri aktarmaya çalışmış. 'Sıvat'lı Selim'i' okurken zalimler tarafından yapılan insanlık dışı işkencelere şahit olmak o anları hayalen yaşamak bile bir etki bırakıyor zihinde. Yolculuk sırasında Sıvat'lı Selim'i okurken o tüyler ürpertici işkencelerin acımasızlığı karşısında soğuk terlemeye başladım, gözüm karardı otobüsten inip durakta normale dönene kadar bekledim ve yoluma devam etmiştim. Okurken hayalinizde canlandırdığınızda siz de zalimlerin vicdansızlıkları karşısında aynı hislere kapılabilirsiniz mutlaka.

Bu yazılanlar bir kanıttır. Ne kanıtı diye soracak olursanız; Müslüman kimliği ile dolaşan münafıkların kanıtı, sözde demokratik ve insan haklarına saygılı ulusların kendi kanunları elvermediği için başka ülkelerde kurdukları gizli hapishanelerin var olduğunun kanıtıdır. Bu kanıtlar şuan Suriye'de, daha önce Gazze'de, Irak'ta, Bosna Hersek'te, Afganistan'da ve diğer ümmet coğrafyasında görmüştük. Ne yazık ki dünyayı ablukaya alan batı sömürgesi için kanıtın önemi yoktur sadece kendi çıkarları vardır.

"Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor." (İbrahim suresi 42. ayet)

Guantanamo Pakistan
Habbab Çetin AKDENİZ
Ark Kitapları
216 Sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 07.02.2014 09:18 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 16:59
2839

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 625 yazı bulunmaktadır.