Hece Dergisinin 240. Sayısı Yayımlandı, Dergi, Dergihaber

Hece Dergisinin 240. Sayısı Yayımlandı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hece Dergisinin 240. Sayısı Yayımlandı

01.12.2016 09:31 - Dergihaber
Hece Dergisinin 240. Sayısı Yayımlandı

Hece dergisi bu ay "asal gelenek ve edebiyat" konulu bir oturum düzenliyor. Sadık Yalsızuçanlar'ın moderatörlüğünde Rasim Özdenören, Mahmut Kanık ve Nurullah Koltaş "asal geleneğin ruhunun edebiyatta şiire, romana, öyküye ve diğer bütün edebiyat türlerine nasıl yansıdığını görmek ve söz konusu yansımaya yolun nasıl açılacağını anlamak, gözlemlemek, irdelemek, değerlendirmek"i tartışıyor.

Rasim Özdenören'in "Bir Daha Yazılamayacak Olan Şiir"inin ardından Hece'nin şiir sayfaları Ebubekir Eroğlu'nun "55. Bent"şiiriyle açılıyor, Arif Ay'ın "Kına" şiiriyle sürüyor. "Kadınlar birer dağdır / onlara yürür yollar da" diyor Arif Ay. Hüseyin Atlansoy ve İhsan Deniz'in şiirlerini Cevdet Karal'dan "Yeni Minyatürler" şiiri izliyor. Dergide ilk kez yer alan şairler Kaan Eminoğlu, Berat Bıyıklı. Hece'nin bu sayısında yer alan diğer şiirlerin şairleri şöyle: Faruk Uysal, Mehmet Aycı, Yasin Koç, Şenol Korkut, Murat Kapkıner, Hasan Özlen, Suzan Sarı, Leyla Arsal, Bilal Can, Adem Yazıcı, Mustafa Ergin Kılıç, Rahime Kasım, Mehmet Doruk Kandemir, Fatih Korkmaz.

Hece çeviri sayfalarını bu ay Ahmet Sait Akçay ve Sibel Uğurlu hazırlamış. Chinua Achebe'nin öyküsüne dair Akçay'ın sunumu ve Uğurlu'nun çevirisiyle "Chike'nin Okul Günleri" öyküsü Afrika kokusunu getiriyor edebiyatımıza. "Ayın Söyleşisi"nde genç bir romancıGülfem Pamuk, Merve Koçak Kurt'un sorularını yanıtlıyor. Pamuk, ilk romanı Kitab-ı Siyah Kalem'i yazarken beslendiği en önemli kaynağın minyatürler olduğunu söylüyor.

Hece'de bu ay öyküleri ile yer alan isimler şöyle: Hasibe Çerko, Müzeyyen Çelik ve Eyyüp Akyüz. Derginin yazılar bölümü Hayriye Ünal'ın "Cepheden Uzakta-2" denemesiyle açılıyor. H. Neşe Koçak'ın "Kayadan Fırlayan Sonsuzluk" denemesinden başka bölümde yer alan yazılar Gönül Yonar, İdris Ekinci ve Hayrettin Orhanoğlu'na ait. Hece'nin gözde bölümlerinden "Yazarın Oyuncakları"nın konuğu kıymetli öykücü Nursel Duruel, Portre'nin konuğu Ömer Erdoğan.

Bülent Ata Hece Postası'nda şair adaylarını yanıtlarken İbrahim Demirci dil konusunda, Zelkif Yıldırım sinema alanında veAsım Gültekin beyaz haberleri için kendilerine tahsis edilen sayfalarda yazıyor. Bu sayıda çeşitkenarı Ali Ulvi Temel, Emre Söylemez, Hasan Özlen, Hayriye Ünal, Semih Diri, Mikâil Söylemez, Hasan Bozdaş ve Naciye Diken hazırlamış. Yeni kitapları ise Mert Özden, Ayşe Çil, Ömer Ayhan, Burak Ş. Çelik ve Kâmil Büyüker'in kaleminden okuyabilirsiniz.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 01.12.2016 09:31 - Güncelleme Tarihi: 08.12.2021 22:25
2338

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 922 yazı bulunmaktadır.