Başka Masallar - İsmail Kılıçarslan, Edebiyat, Bilal CAN

Başka Masallar - İsmail Kılıçarslan yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Başka Masallar - İsmail Kılıçarslan

16.02.2011 00:27 - Bilal CAN
Başka Masallar - İsmail Kılıçarslan

Şiirleriyle bildiğimiz ve tanıdığımız İsmail Kılıçarslan'ın bu kitabını görünce çok şaşırdığımı belirtmeliyim. Çünkü bir öykü-masal kitabı olarak karşımıza çıkıyor Birey yayınlarından çıkan "başka masallar"

Kitapta anlatılanlar Zebercet oğlu Zülküf'ün yaşadıklarıdır. Kitap bir eksiklik üzerine doğmuş denilebilir. Yazarın eksik gördüğü bir şey üzerine. İyi de olmuş. Kitap bir derleme niteliğinde. Yazar da bunu önsöz kısmında ifade ediyor zaten. Teskiret'ül evliya'dan hayattüs sahabeye ve peygamberler tarihinden parçalar da içermektedir. Duyduğumuz, dinlediğimiz hikâyeler İsmail Kılıçarslan'ın diliyle yeniden yorumlanıp ortaya konuşmuştur.

Tüm hikâyelerin ana kahramanı Zebercet oğlu Zülküf'tür. Zülküf tarih içinde ülkelerden ülkelere, savaşlardan zamanlara geçen bir seyyah gibidir. Bazen bilge bir kişinin dizinin dibinde onun ağzının içine bakıp ağzından düşen kelimelerin hiç birini kaçırmadan dinleyen iyi bir dinleyici bazen de gül ile bülbül'ün ilişkisini öğrenmeden duramayan meraklı bir insan, bazen savaşlarda arkadaşını canı pahasına koruyacak kadar yiğit ve savaşçı bir hale bürünüyor. Zaman için mekân içinde değişik durumlara giriyor.

Kitapta geçen hikâyeler Kılıçarslan'ın radyoda seslendirdiği hikâyelerin toparlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Yazar iddialı olmadığını söylese de sağlam kurgu ile ve güzel bir dille karşımıza çıkıyor kitap. Her hikâyenin sonuna konuşan sözler hikâyenin özeti niteliğinde.

"Zebercet oğlu Zülküf, eski ve inatçı bir masalın yapayalnız kalmış kahramanıdır" Bu inatla açıldığı yollardan inadından vazgeçmeden ve yalnızlığına toz kondurmayan yanıyla hikayeden hikayeye geçip bize yine hikmetli sözler söyleyip duracak.


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 16.02.2011 00:27 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 16:56
4645

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Diriler Evinden Notlar, Ahenk Kitap, 2024.

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 346 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com