Peşinde Koştuğun Bir Kitap Oldu mu?, Söyleşi, Misafir Köşesi

Peşinde Koştuğun Bir Kitap Oldu mu? yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Peşinde Koştuğun Bir Kitap Oldu mu?

06.02.2013 08:51 - Misafir Köşesi
Peşinde Koştuğun Bir Kitap Oldu mu?

Meryem Betül Altuntaş, kitaphaber okurları için soruşturdu.

Bu hafta, "Kavuşmak için peşinde günlerce-aylarca koşturduğun kitap / yazar oldu mu? Hikâyesi nedir?" diye soralım dedik, ilginç cevaplarla karşılaştık. Soruşturmayı hem kendisine hem de başkasına soran Meryem Betül Altuntaş yaptı.

SAİT ÇAMLICA: Peşinden koştuğum kitap veya yazar olmadı ama keşke bu kitabı yıllar önce okusaydım dediğim birçok kitap oldu. Neler mi?
Her güzel eser için aynı şeyi söylerim... Okumaya sevdalandığımdan bu yana...

MÜCAHİT AKAGÜNDÜZ: Vallahi saygıdeğer bacım sen bu soruyu direk ÜÖA' e yani Ülkü hanıma sorsan çok iyi olur. Çünkü kültür sanat onun branşı. Biz polisiye işlere baktığımız için hiç kitap veya yazar kovalamıyoruz.

ÜLKÜ ÖZEL AKAGÜNDÜZ: Aklıma hemen geliveren birkaç örnek var. Üniversite yıllarında Gogol'un Palto' sunu okumak istiyorum ama kitap elimde yok. Bir kaç kez rüyama girdi kitap. Rüyamda ciltli kitaplarla dolu eski bir kütüphanenin raflarında Palto kitabını görüyorum ve açıkça 'çalıyorum' kitabı raftan:) Ve epey tedirgin oluyorum. Sonra edindim tabii ve çok sevdim. İncecik, ucuz bir kitap halbuki ama bazen ulaşılamaz oluyor nedense. Onu okuma ihtiyacının aciliyeti ve ehemmiyetiyle ilgili belki bu hissiyat.

Daha yakın bir zamana gelirsek, Hafız'ın Divanı'nı (İş Kültür'den çıkan) edinmek istiyordum bir süredir, (O pek incecik ve ucuz sayılmaz tabii) fuardan aldım çok şükür. Ama bugün doğrusu, her şey ve herkes daha kolay ulaşılır bizim için. Gazeteci olduğumu da hatırlatırım tabii:) Kitaplar biz istemeden önümüze geliyor hatta. Yazarlar da bir telefon uzaklığında. Ama zannımca peşinden koşulması gereken yazarlar değil kitaplar olmalı...

AFİFE NUR ALTUNTAŞ: Şimdilik ablamın kitaplarının peşinde koşturuyorum.:)

TARIK EMİR TAN: Evet oldu. "Aşık Paşazade Tarihi" kitabı. Ben Edebali hakkında uzun ve bilgilendirici bir yazı yazmak istiyordum. Hatta bunun için sana da mesaj göndermiştim, bilgin var mı, kitaba sahip misin vs. Fakat senden de olumlu cevap alamadım. İnternet üzerinden bir tane buldum ancak Osmanlı Türkçe' siydi. Benim Osmanlı Türkçe'm fazla iyi olmadığından o da verimli olmadı. Sonunda kütüphaneye gittim ve aradığım kitabı buldum! Fakat eski ve sağlam kaynak olduğu için vermediler. Bende Edebali hakkında güzel bilgiler olan sayfaları fotokopi çektirdim ve düzenli dosyanın içine koymak yerine masamın üstüne katladım ve koydum. Aradan haftalar geçmişti. Aylardan beri aradığım bilgilerin üzerine bile bakmadım. Yanlışlıkla odamı temizlerken onu da poşetin içinde atmışım. Sonra durumu sonradan fark ettim. Tekrar kütüphaneye gitmek yerine bir tarihçiden e-kitap Türkçe Aşık Paşazade Tarihi'ni istedim. O da olumlu e-mail attı. Ancak o e-mailden sonra hesabıma başka e-mail atmadı nedense. Şu an mı? Hmm, istesem sanırım gider tekrar fotokopi çekerim ama üşeniyorum nedense. Başka tarihi kişiler hakkında yazılar yazmayı düşünüyorum.

NESRİN TUBA ÇOBAN: Oldu tabii. Erkam yayınlarından çıkan Riyazus-salihiyn tercümesinin ne zamandır peşinde koşuyorum. Neden alamadım? Çok pahalı çünkü...

SELİN BAŞAY: Kitaplardansa, insanların peşinde koşulur çoğunlukla.. Ama ben yazarlara hiç sempati duymamışımdır. Kitaba koşmamışım, yazara niye koşayım? Ha, yazarlar da bizim peşimizden koşmasın. Karşıyım ben!

MERYEM BETÜL ALTUNTAŞ: Bir konferansa gitmiştim. Konuşmanın seyri sıkıcı gelince, tam da yanımda bulunan kütüphaneden bir kitap aldım, okumaya başladım. Çok ilginç bir kitaptı. "Camide Cinayet" Konuşma bitti, kitap yarım kaldı. Kitabı bitirmek için tekrar konferansa gittim, bulamadım. Tam bir sene boyunca ulaşabildiğim tüm kitapçılara onu sordum, baskısı durmuştu. Sonunda bir arkadaşım, köşede kalmış bir kitapçıda bulmuş. Sonunda kavuştum.

ELİF RABİA DURMAZ: Sinan Yağmur'un isminin yeni yeni duyulduğu zamanlardı. Nasıl yapsam da kitabını imzalı alsam diye düşünürken, Kocaeli'ne geleceğine dair ilan gördüm. Haftalar öncesinden kendimi ayarlamışken, ne oldu? O gün Ankara'dan amcamlar geldi! Gidemedim. Bir kaç ay sonra İstanbul'a geleceğini duydum. Arkadaşımla düştük yola.. Acelece iftar yapıp, vapur, metro derken ulaştık. Fakat dönüş otobüsümüzün kalkmasına yarım saat var ve "Sinan beyin TV programı uzun sürdü yarım saat rötarlı gelecek" demesinler mi? Durumumuzu anlayan yetkililer bize kıyamadı, imzalatıp gönderebileceklerini söylediler. Anlaşıp döndük. Kitaplar elimize ulaştı sonra. Peki bizim Sinan Yağmur'la karşılaşmamız ne zaman oldu? Bir kaç ay daha sonra Tüyap'ta...

SEHER ORTAÖNER: Tarık tufan'ın "Ve sen, kuş olur gidersin" kitabını ne zaman almaya kalkışsam, ya baskısı yok denildi ya da elimizde yok cümleleri karşıladı beni. Nedendir bilmiyorum istememe rağmen hala kitabı alıp okumak nasip olmadı. gününü ve saatini bekliyorum galiba:) Kapak yazısı ve kitap isminin benim için bir o kadar önemli olduğu noktaları bu anlamda yine ayyuka çıkıyor. Şu cümlelerde kendimi bulduğumdan demek son önemli ayrıntı diyebilirim.

"Söylenmesi gereken ne varsa söylemeye çalıştım. Bu benim gibi biri için çok kolay değil. Bir çırpıda anlatmaya çalıştım her şeyi. Durup düşünürsem anlatmaktan vazgeçebilirdim."

NEFİSE EBRAR ALTUNTAŞ: Okuduğum İslam Tarihi kitaplarının neredeyse hepsinin dipnotlarında kaynak olarak gördüğüm, ısrarla almak istediğim ancak hangi kitapçıya, hangi internet sitesine baş vursam bulamadığım bir kitaptır "İbn-i Saad'ın Tabakat'ı.."Ya benden kaçıyor, ya ben bulamıyorum.. Hayırlısı.


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 06.02.2013 08:51 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 12:01
3443

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • HüseyinOkyar 2013.09.28 16:56

    Evet ,Mevdudinin Tefhimül Kur'an nını almak için Kütahyadan istanbula kitap fuarına gitmişliğimiz var ...

  • Ferhat Özbadem 2014.01.30 10:44

    Emeğine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. Bir ara Seyyid Kutub'un yazmış olduğu romanı "Dikenler" adlı kitabı çok aradım nihayetinde okumak için bir arkadaştan almak şeklinde buldum. Bir kitabı merak edip, aramak, bulmak ve okumak tatlı bir heyecan ve huzur veriyor.